Apprenticeship Standards Bureau Contacts

Apprenticeship Training Representatives District Assignments

Central Office Contact Information

Bureau of Apprenticeship Standards
201 E Washington Ave, Room E100
PO Box 7972
Madison, WI 53707
(608)266-3332 - Phone
(608)266-0766 - Fax

Leadership
Karen Morgan, Director
Joshua Johnson, Chief of Field Operations
Sandy Destree, Field Operations Supervisor

Program & Planning Analysts
Cindy Anderson, American Apprenticeship Grant
Darrel Cappetta, ACAP, Veterans in Piping,
Nancy Kargel, American Apprenticeship Grant Manager
Mary Pierce, Field Operations
Vincent Rice, Policy and Outreach Initiatives
Owen Smith, State Committees & New State Programs

Program Assistant
Tatyana Brown

 

Area #2: Ashland, Barron, Bayfield, Burnett, Chippewa, Clark, Douglas, Dunn, Eau Claire, Iron, Pepin, Pierce, Polk, Rusk, Sawyer, St. Croix and Washburn Counties
Contact Information Eau Claire Area Assignments

  Map of Area #2

Rob Ecker
715-874-4627
CVTC Apprenticeship Office
620 W Clairemont Ave
Eau Claire, WI  54701

E-mail: Rob Ecker

  • Eau Claire Area Carpentry
  • Eau Claire Area Electrical
  • Eau Claire Area Plumbing
  • Eau Claire Area Steamfitting
  • ELW Sheet Metal
  • Northern WI Plumbing Advisory
  • Northwestern WI Construction Craft Laborers
  • Northwestern WI Masonry
  • Western WI Area Plumbing
Area #3:  Buffalo, Crawford, Grant, Jackson, Juneau, La Crosse, Monroe, Richland, Trempeleau, and Vernon Counties
Contact Information  La Crosse Area Assignments
Map of Area #3 

Kathy O'Sullivan
608-785-9176 
Workforce Development Center
2615 East Avenue South
Suite 101
La Crosse, WI 54601

E-mail: Kathy O'Sullivan

  • ABC of WI-La Crosse
  • ABC of WI-Marshfield
  • La Crosse Area Carpentry
  • La Crosse Area Electrical
  • La Crosse Area Masonry
  • La Crosse Area Plumbing
  • La Crosse Area Steamfitting
  • Southwest WI Construction Craft Laborers
  • Southwest WI Area Electrical
  • Southwest WI Area Plumbing
Area #4:  Adams, Forest, Langlade, Lincoln, Marathon, Oneida, Portage, Price, Taylor, Vilas, and Wood Counties
Contact Information Wausau Area Assignments
Map of Area #4 

Ben Stahlecker
715-261-8754
Workforce Development Center
364 Grand Ave
Wausau, WI  54403

E-mail: Ben Stahlecker

  • Central WI Area Carpentry
  • Central WI Area Plumbing
  • Marshfield Area Plumbing
  • Northern WI Carpenters
  • Northern WI Heat & Frost
  • Rhinelander Area Plumbing
  • Tri-City Area Steamfitting
  • Wausau Area Steamfitting
  • Wausau Area Carpentry
  • Wausau Area Plumbing
  • WI River Valley Area Electrical
  • WI River Valley Area Masonry
Area #5:  Columbia,Iowa, Lafayette, and Sauk Counties
Contact Information Madison Area Assignments
Map of Area #5 

Debbie Schanke
608-246-3887
Madison Area Tech College
2125 Commercial Ave
Madison, WI  53704

E-mail: Debbie Schanke

  • Madison Area Carpentry
  • Madison Area Cement Masonry
  • Madison Area Electrical
  • Madison Area Electrical (VDV)
  • Madison Area Ironworking
  • South Central WI Area Electrical
Area #6:  Dane, Green and Rock Counties
Contact Information  Madison Area Assignments
Map of Area #6 

Tracy Jallah
608-246-7900
Madison Area Tech College
2125 Commercial Ave
Madison, WI 53704

E-mail: Tracy Jallah

  • Madison Area Bricklaying
  • Madison Area Glazing
  • Madison Area Painting & Decorating
  • South Central WI Construction Craft Laborers
Area #7: Brown, Door, Florence, Kewaunee, Marinette, Menominee, Oconto, and Shawano Counties
Contact Information Green Bay Area Assignments
Map of Area #7 

Burt Harding
920-492-5618
Bureau of Apprenticeship Standards
2740 W. Mason Street
PO Box 19042
Green Bay, WI  54307-9042

E-mail: Burt Harding

  • ABC of WI-Green Bay
  • Green Bay Area Steamfitting
  • Northeast WI Area Electrical
  • Northeast WI Area Masonry
  • Northeast WI Area Plumbing
  • Appleton Area Steamfitting
Area #8: Calumet, Outagamie, and Waupaca Counties
Contact InformationAppleton North Assignments
Map of Area #8 

Lisa Perkofski
920-832-5303
Fox Valley Tech College
1825 N Bluemound Dr
PO Box 2277
Appleton, WI 54912

E-mail: Lisa Perkofski

  • Appleton/Osh Kosh Area Electrical
  • Northeast Wisconsin Carpentry
  • Northeast Wisconsin Fabricator

 

Area #9:  Fond du Lac, Manitowoc, and Sheboygan Counties
Contact Information Lakeshore Area Assignments
Map of Area #9 

Lynn O'Shasky
920-693-1102
Lakeshore Tech College
1290 North Ave, Room F103
Cleveland, WI  53015

E-mail: Lynn O'Shasky

  • ABC of WI-Fond du Lac
  • Appleton Area Plumbing
  • East Central WI Area Sheet Metal
  • Fox Valley Area Sheet Metal
  • Lakeshore Area Carpentry Advisory Comm
  • Lake to Lake Area Plumbing
Area #10:  Dodge, Ozaukee, and Washington Counties
Contact Information Moraine Park Assignments
Map of Area #10 

Liz Pusch
262-335-5849
Moraine Park Tech College
2151 N. Main
West Bend, WI 53090

E-mail: Liz Pusch

  • Southern WI Heat & Frost Insulators
  • Milwaukee Area Sheet Metal

 

Area #11: Milwaukee County
Contact InformationMilwaukee Area Assignments
Map of Area #11 

Bob Scheldroup
414-768-7190
MATC South Campus
6665 S Howell Ave, Room A-121
Oak Creek, WI 53154

E-mail: Bob Scheldroup

  • Milwaukee Area Bricklaying
  • Milwaukee Area Cement Masonry
  • Milwaukee Area Tile Setters
  • Southeast WI Area Carpentry
  • Southeast WI Area Steamfitting

 

Area #12: Jefferson and Waukesha Counties
Contact Information Milwaukee & Waukesha Assignments
Map of Area #12 

Richard Badger
262-695-7778
Waukesha County Technical College
800 Main St, Ste I203A
Pewaukee, WI 53072

E-mail: Richard Badger

  • Milwaukee Area Ironworking
  • Milwaukee Area Sprinkler Fitter
  • Southeastern WI Construction Craft Laborers
  • Southeastern WI Area Roofing & Waterproofing
Area #13:  Kenosha, Racine, and Walworth Counties
Contact Information Kenosha, Racine & Walworth Assignments
Map of Area #13 

Dominic Robinson
262-564-3210
GTC-SC Johnson iMET Center
2320 Renaissance Blvd
Sturtevant, WI 53177

E-mail: Dominic Robinson

  • ABC of WI-Waukesha
  • Kenosha Area Electrical
  • Kenosha/Racine/Walworth Plumbing
  • Kenosha/Racine/Walworth Steamfitting
  • Racine Area Electrical
  • Southeastern WI Area Sheet Metal
  • Tri-County Trowel Trades
Area #16: Milwaukee and Waukesha Counties and Barber & Cosmetology Shops
Contact Information Milwaukee Assignments
Map of Area #16 

Hafeezah Ahmad
414-297-6348
700 W. State St. Rm T249
Milwaukee, WI 53233

E-mail: Hafeezah Ahmad

  • All Barber/Cosmetology shops for Milwaukee and Waukesha Counties
  • All Funeral Directors in the Milwaukee Area
  • Kettle Moraine Area Electrical
  • Milwaukee Area Electrical
  • Milwaukee Area Painting & Decorating
  • Milwaukee Plumbing
  • Southeastern Glazing
Area #17: Green Lake, Marquette, Waushara, and Winnebago Counties
Contact Information Appleton South Assignments
Map of Area #17 

Tim Budda
920-831-4336
Fox Valley Tech College
1825 N Bluemound Dr
PO Box 2277
Appleton, WI 54912

E-mail: Tim Budda

  • East Central Steamfitting
  • Fond du Lac Area Plumbing
  • Fox Valley Laborers
  • WI Operating Engineers JAC
U.S. Department of Labor, Office of Apprenticeship, Madison
Contact Information  Assignments
Map of Office of Apprenticeship 

Mary Harrington
608-441-5377
U.S. Department of Labor
Office of Apprenticeship
740 Regent St, Ste 104
Madison, WI 53715

E-mail: Mary Harrington

  • ABC of WI-Madison
  • Madison Area Plumbing
  • Madison Area Sheet Metal
  • Madison Area Steamfitting

Apprentice Applicants Employers / Sponsors Apprentices Veterans
Email DWD DWD Photo Gallery DWD on Twitter DWD on Facebook DWD on YouTube DWD on LinkedIn DWD RSS Feed

A proud partner of the network